Dana 23.4.2015. godine u hotelu „Park“ u Bihaću je u prisustvu pedeset uÄesnika iz Makedonije, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine održan 1. sastanak regionalne platforme za razmjenu znanja u oblasti upravljanju otpadom.
Sastanak je realiziran kroz Projekt „Prikupljanje podataka o Ävrstom otpadu u JugoistoÄnoj Europi” kojeg zajedniÄki implementiraju Udruženje za oblasti voda i zaštite okoliša “Aquasan mreža u BiH”, Asocijacija za upravljanje Ävrstim otpadom Republike Srbije (SeSWA) i Mreža asocijacija lokalnih samouprava jugoistoÄne Europe (NALAS), uz podršku NjemaÄke agencije za meÄ‘unarodnu saradnju (GIZ) putem Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju općinskih usluga (ORF MMS).
Veliki interes uÄesnika izazvala je prezentacija rezultata prvog ciklusa mjerenja podataka o sastavu i koliÄinama otpada koji je proveden u 16 pilot općina u spomenute Äetiri partnerske zemlje.
„Bez pouzdanih pokazatelja o sastavu i koliÄinama komunalnog otpada ne može se govoriti o modernizaciji budućeg sistema upravljanja otpadom“, rekao je gospodin Bojan Batinić iz SeSWA-e.
“U okviru projekta biće omogućeno da se metodologija o sastavu i koliÄinama otpada prilagodi i koristi u drugim zemljama regiona, jer je dosad samo u Republici Srbiji ona usvojena kroz zakone“, pojasnila je gÄ‘a Sanela Veljkovski, projekt menadžer GIZ-a.
UÄesnici 1. sastanka regionalne platforme za razmjenu znanja su u toku rada došli do konkretnih prijedloga za uvoÄ‘enje odnosno institucionalizaciju metodologije za prikupljanje i obradu podataka o koliÄinama i sastavu komunalnog otpada. Osim toga, uÄesnici su dali svoj doprinos u unaprjeÄ‘enju rada regionalne platforme za razmjenu znanja sa konkretnim prijedlozima za buduće funkcioniranje platforme.
U drugom dijelu sastanka, prezentirani su primjeri dobrih praksi iz oblasti upravljanja otpadom iz cijelog regiona. Time je postignuto da se dodatno ojaÄaju kapaciteti uÄesnika, unaprijedi razmjena znanja i najboljih praksi te inicira umrežavanje uÄesnika projekta i kljuÄnih aktera u oblasti upravljanja otpadom.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH, Privredne komore Crne Gore, Privredne komore Republike Srpske, Ministarstva za graÄ‘enje, prostorno ureÄ‘enje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona, predstavnici Mreže asocijacija lokalnih samouprava JugoistoÄne Europe (NALAS), Saveza općina i gradova federacije BiH i Saveza opština i gradova Republike Srpske, strukovnih udruženja iz oblasti upravljanja otpadom (Udruženje poslodavaca komunalne privrede Federacije BiH, Udruženje komunalnih preduzeća Srbije - KOMDEL, Asocijacija za upravljanje otpadom Makedonije – MASWA), predstavnici donatora (GIZ), predstavnici partnerskih općina i javnih komunalnih preduzeća iz Srbije (Apatin, Bela Crkva, VrnjaÄka Banja, PanÄevo, Žitište) Crne Gore (Podgorica, Pljevlja, Kotor, Berane) Makedonije (Resen i KoÄani) i Bosne i Hercegovine (Bijeljina, Cazin, Prijedor i Tešanj).
Naredni sastanak platforme za razmjenu znanja u oblasti upravljanja otpadom će biti organiziran na proljeće 2016. godine.
Projekt su financijski podržali Njemačko federalno ministarstvo za ekonomsku suradnju i razvoj (BMZ) i Švicarska vlada.
Projekt je implementiran od strane GIZ putem Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju općinskih usluga (ORF MMS).
Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Srbija
Oktobar 2014 - Februar 2016